Przegląd sekcji

    • Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Finansów wdrażającym wymagania kwalifikacyjne MiFID II (z 28 maja 2018 r.), raz na rok firmy inwestycyjne powinny wypełnić obowiązek utrzymania oraz pogłębiania  przez autoryzowanych pracowników posiadanej wiedzy i kompetencji (Art. 48.6 i 7). Dla realizacji tego celu WIB udostępnia szkolenia e-learningowe.

       

      Czas trwania: 1 godzina zegarowa

      Opis kursu

      Szkolenie jest podstawowym, krótkim kursem aktualizującym w obszarze regulowanym Rozporządzeniem Ministra Finansów. Koncentruje się na nowych zasadach organizacji i funkcjonowania rynku instrumentów finansowych pod rządami MiFID II, w tym nowych zasadach stosowania tzw. zachęt w sprzedaży produktów finansowych. Szkolenie prezentuje praktyczne treści, ważne w pracy autoryzowanych pracowników udzielających informacji o produktach finansowych. Szkolenie wykorzystuje rekomendacje zawarte w opublikowanych stanowiskach KNF. Kurs opracowany jest w przyjaznej, atrakcyjnej formie. Wykorzystuje różnorodne formy prezentowania treści, w tym proste ćwiczenia, nowoczesną grafikę i animację, angażując aktywnie uczestników w proces zdobywania wiedzy. Kurs zawiera test, potwierdzający przyswojenie praktycznej wiedzy udostępnionej w szkoleniu.

       

      Komu polecamy kurs:

      Pracownikom udzielającym informacji o produktach inwestycyjnych oraz usługach powiązanych, zgodnie z definicją MiFID II w bankach (bankowość osobista/personalna), firmach ubezpieczeniowych, emerytalnych, inwestycyjnych, pośrednictwa finansowego i doradztwa finansowego.

      Co uczestnik będzie potrafił?

      ·        Opisać, jakie najważniejsze zmiany w organizacji i funkcjonowaniu rynków instrumentów finansowych wprowadziła polska implementacja systemu MiFID II

      ·        Opisać najważniejsze kryteria, jakie powinny spełniać świadczenia pieniężne i niepieniężne, aby można było uznać je za zachętę dozwoloną

      ·        Zdefiniować, jakiego typu świadczenia stanowią zachętę dozwoloną a jakie – niedozwoloną., zgodnie ze stanowiskiem Komisji Nadzoru Finansowego z grudnia 2018 r.

       

      Zakres tematyczny kursu:

      ·        Zmiany w MiFID II po 21 października 2018 r. (polska implementacja MiFIDII)

      Temat 1. Geneza i założenia systemu MIFID II: dlaczego MiFIDII?

      Temat 2. Co się zmieniło po 21 października 2018 r.?: nowe zasady organizacji i funkcjonowania polskiego rynku instrumentów finansowych

      • Zachęty w systemie MiFID II – regulacje unijne i polskie oraz  wytyczne KNF       

      Temat 1. Zachęty  - kryteria dopuszczalności

      Temat 2. Dozwolone i niedozwolone zachęty wg KNF

      • Kurs kończy się testem wiedzy

      Na zakończenie kursu otrzymasz zaświadczenie. Warunkiem uzyskania zaświadczenia jest zaliczenie testu wiedzy


  • Szkolenie jest podstawowym, krótkim kursem aktualizującym w obszarze regulowanym Rozporządzeniem Ministra Finansów. Zostało przygotowane przez doświadczonego eksperta rynkowego. Koncentruje się na nowych zasadach organizacji i funkcjonowania rynku instrumentów finansowych pod rządami MiFID II, w tym nowych zasadach stosowania tzw. zachęt w oferowaniu produktów finansowych. Szkolenie prezentuje praktyczne treści, ważne w pracy autoryzowanych pracowników udzielających informacji o produktach finansowych. Szkolenie wykorzystuje rekomendacje zawarte w opublikowanych stanowiskach KNF. Kurs opracowany jest w przyjaznej, atrakcyjnej formie. Stosuje różnorodne formy prezentowania treści, w tym proste ćwiczenia, nowoczesną grafikę i animację, angażując aktywnie uczestników w proces zdobywania wiedzy. Kurs zawiera test, potwierdzający przyswojenie praktycznej wiedzy udostępnionej w szkoleniu.

    Wymiar kursu: 1 godzina zegarowa
    Kurs dostępny przez: 3 miesiące


  • Wszystkim pracownikom firm inwestycyjnych, udzielającym informacji o produktach finansowych oraz usługach powiązanych, zgodnie z definicją MiFID II. Zapraszamy pracowników banków (detal, bankowość osobista/affluent, bankowość prywatna i wealth) , firm ubezpieczeniowych, emerytalnych, inwestycyjnych, pośrednictwa finansowego i doradztwa finansowego.

    • Opisać, jakie najważniejsze zmiany w organizacji i funkcjonowaniu rynków instrumentów finansowych wprowadziła polska implementacja systemu MiFID II
    • Opisać najważniejsze kryteria, jakie powinny spełniać świadczenia pieniężne i niepieniężne, aby można było uznać je za zachętę dozwoloną
    • Zdefiniować, jakiego typu świadczenia stanowią zachętę dozwoloną a jakie – niedozwoloną., zgodnie ze stanowiskiem Komisji Nadzoru Finansowego z grudnia 2018 r.
  • Lekcja 1. Zmiany w MiFID II po 21 października 2018 r. (polska implementacja MiFID II)

    Temat 1. Geneza i założenia systemu MIFID II: dlaczego MiFID II?
    Temat 2. Co się zmieniło po 21 października 2018 r.?: nowe zasady organizacji i funkcjonowania polskiego rynku instrumentów finansowych

    Lekcja 2. Zachęty w systemie MiFID II – regulacje unijne i polskie oraz  wytyczne KNF      

    Temat 1. Zachęty  - kryteria dopuszczalności
    Temat 2. Dozwolone i niedozwolone zachęty wg KNF

    Kurs kończy się testem wiedzy. Na zakończenie kursu otrzymasz zaświadczenie. Warunkiem uzyskania zaświadczenia jest zaliczenie testu wiedzy

  • Aby skorzystać z naszych kursów elearningowych, należy: 

    • Posiadać dostęp do Internetu 
    • Mieć zainstalowaną jedną z przeglądarek Internetowych (polecamy przeglądarki Opera oraz Google Chrome, Microsoft Edge) 
    • Mieć włączone głośniki lub słuchawki 

    W przeglądarce należy mieć włączoną obsługę JavaScript oraz Flash (włączone domyślnie) oraz wyrazić zgodę na otwieranie wyskakujących okienek. 

    Jeśli kurs nie działa na Twoim komputerze, sprawdź proszę następujące opcje: 

    Przeglądarka Opera

    Naciśnij lewy klawisz ALT na klawiaturze. Pojawi się Menu w górnym lewym rogu. Wybierz pozycję Ustawienia>Zaawansowane. Następnie wybierz po prawej stronie w zakładce "Prywatność i bezpieczeństwo" pozycję "Ustawienia witryny"

    • obsługa JavaScript 

    Wybierz "Java Script", po czym ustaw pozycję "Dozwolone" (zalecane) na włączone (ikona przełącznika powinna świecić się na kolor niebieski) 

    • obsługa wyskakujących okienek 

    Wybierz "Pop-upy i przekierowania" i włącz opcję "Zezwalaj" (ikona przełącznika powinna świecić się na kolor niebieski) 

    • obsługa technologii Flash 

    Wybierz "Flash" i włącz opcję "Zezwól" witrynom na korzystanie z wtyczki Flash (ikona przełącznika powinna świecić się na kolor niebieski) 

    Przeglądarka Google Chrome

    W górnym prawym rogu przeglądarki, kliknij ikonę "Dostosowywanie i kontrolowanie Google Chrom". Z menu, które się pojawi, wybierz "Ustawienia". Następnie, w menu po prawej stronie wybierz "Prywatność i bezpieczeństwo" pozycję "Ustawienia witryny".

    • obsługa JavaScript 

    Wybierz "Java Script", po czym ustaw pozycję "Dozwolone" (zalecane) na włączone (ikona przełącznika powinna świecić się na kolor niebieski)  

    • obsługa wyskakujących okienek (tzw. pop up)

    Wybierz "Pop-upy i przekierowania", po czym ustaw pozycję "Dopuszczone"  na włączone (ikona przełącznika powinna świecić się na kolor niebieski) 

    • obsługa technologii Flash 

    Wybierz  pozycję "Flesh", po wyłącz opcję "Zablokuj uruchamianie Flasha na stronach", jeśli jest włączona. 

    Przeglądarka Microsoft Edge

    W górnym prawym rogu przeglądarki, kliknij ikonę "…". Z menu, które się pojawi, wybierz "Ustawienia". 

    • obsługa technologii Flash 

    W menu, które pojawi się dodatkowo po prawej stronie wybierz pozycję "Zaawansowane" i w sekcji "Ustawienia witryn" włącz opcję "Użyj programu Adobe Flash Player", jeśli jest wyłączona

    • obsługa wyskakujących okienek 

    W menu, które pojawi się dodatkowo po prawej stronie wybierz pozycję "Prywatność i zabezpieczenia" i w sekcji "Zabezpieczenia" wyłącz opcję "Blokuj wyskakujące okienka", jeśli jest włączona.