Przegląd sekcji
-
W kursie umówione zostały zagadnienia związane z obsługą roszczeń. W ramach umowy ubezpieczenia zakład ubezpieczeń zobowiązuje się wypłacić świadczenie w momencie, kiedy zajdzie obejmowane ochroną ubezpieczeniową zdarzenie losowe (wypadek ubezpieczeniowy). Po wystąpieniu zdarzenia i zgłoszeniu go w wymaganym terminie do zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się faktyczna, finansowa realizacja ochrony ubezpieczeniowej. Zgłoszone roszczenie zakład ubezpieczeń ma obowiązek obsłużyć (zlikwidować) i podjąć decyzję o wypłacie lub odmowie wypłaty świadczenia. Ten proces omawia niniejszy kurs.
Wydatki związane z zaspokajaniem roszczeń klientów (wypłatą odszkodowań i świadczeń oraz wydatki związane z obsługą procesu prowadzącego do tych wypłat) stanowią podstawową pozycję kosztową zakładu ubezpieczeń i wpływają na jego rentowność. Z drugiej strony sposób i szybkość obsługi tych roszczeń pokazuje jakość produktu ubezpieczeniowego, a więc jego postrzeganie przez konsumenta. Właśnie na tym etapie realizacji umowy ubezpieczenia związki zakładu ubezpieczeń z klientem są najbardziej intensywne, a ich kształt wpływa na odbiór zakładu ubezpieczeń przez rynek. Proces obsługi roszczeń powinien zatem charakteryzować się dużym profesjonalizmem, rzetelnością i terminowością.
Kurs/moduł jest częścią kompleksowego pakietu szkoleń, wypełniającego 15-godzinny wymóg szkolenia dla pracowników dystrybuujących produkty ubezpieczeniowe, zawarty w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dn. 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń oraz Ustawie z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń (Dz.U.2018.2210 z dnia 2018.11.27).
Kurs dostępny przez: 3 miesiące
Czas trwania: 1 godzina zegarowa -
Pracownikom dystrybuującym produkty ubezpieczeniowe, agentom ubezpieczeniowym oraz osobom fizycznym wykonującym czynności agencyjne (ofWCA).
-
- Definiuje różnice pomiędzy odszkodowaniem, świadczeniem i zadośćuczynieniem oraz pomiędzy roszczeniem majątkowym a osobowym
- Omawia proces postępowania likwidacyjnego, jego elementy i podmioty w nim występujące
- Omawia zasady szczególne dotyczące obsługi roszczeń ubezpieczeniowych, w tym w ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniach OC, ubezpieczeniach komunikacyjnych oraz postępowanie w sprawach zadośćuczynień
- Opisuje cel i sposób regulowania procesu likwidacyjnego w ubezpieczeniach komunikacyjnych przez wytyczne i regulacje KNF
- Identyfikuje zasady dochodzenia roszczeń od UFG i PBUK
- Definiuje zasady likwidacji szkód w sytuacjach, kiedy sprawca i poszkodowany pochodzą z różnych krajów
- Omawia koncepcję bezpośredniej likwidacji szkód
- Określa zasady roszczenia regresowego ubezpieczyciela
- Opisuje funkcjonowanie świadczeń kulancyjnych
-
- Lekcja 1. Świadczenia zakładu ubezpieczeń
- Temat 1. Świadczenie, odszkodowanie, zadośćuczynienie
- Temat 2. Roszczenie o świadczenie ubezpieczeniowe
- Lekcja 2. Postępowanie likwidacyjne
- Temat 1. Pojęcie, cel i znaczenie procesu likwidacji
- Temat 2. Zakres umowy a proces likwidacji
- Temat 3. Proces decyzji szkodowych
- Temat 4. Tajemnica umów ubezpieczenia – udostępnianie informacji z procesu likwidacji
- Lekcja 3. Szczególne zasady dotyczące obsługi roszczeń
- Temat 1. Postępowanie likwidacyjne w ubezpieczeniach obowiązkowych
- Temat 2. Terminy likwidacji szkód w ubezpieczeniach obowiązkowych
- Temat 3. Dochodzenie roszczeń z ubezpieczeń OC
- Temat 4. Likwidacja szkód - ubezpieczenia komunikacyjne
- Temat 5. Sposób ustalenia wysokości świadczenia w ubezpieczeniu komunikacyjnym
- Temat 6. Proces uzyskania zadośćuczynienia
- Temat 7. Zadośćuczynienie – rekomendacja KNF
- Temat 8. Dochodzenie roszczeń od UFG i od PBUK
- Temat 9. Likwidacja szkód komunikacyjnych dla poszkodowanych za granicą
- Lekcja 4. Roszczenie regresowe i kulancja ubezpieczeniowa
- Temat 1.Roszczenie regresowe
- Temat 2. Występowanie regresu szczególnego
- Temat 3. Świadczenie kulancyjne (kulancja ubezpieczeniowa)
-
Aby skorzystać z naszych kursów elearningowych, należy:
- Posiadać dostęp do Internetu
- Mieć zainstalowaną jedną z przeglądarek Internetowych (polecamy przeglądarki Opera oraz Google Chrome, Microsoft Edge)
- Mieć włączone głośniki lub słuchawki
W przeglądarce należy mieć włączoną obsługę JavaScript oraz Flash (włączone domyślnie) oraz wyrazić zgodę na otwieranie wyskakujących okienek.
Jeśli kurs nie działa na Twoim komputerze, sprawdź proszę następujące opcje:
Przeglądarka Opera:
Naciśnij lewy klawisz ALT na klawiaturze. Pojawi się Menu w górnym lewym rogu. Wybierz pozycję Ustawienia>Zaawansowane. Następnie wybierz po prawej stronie w zakładce "Prywatność i bezpieczeństwo" pozycję "Ustawienia witryny"
- obsługa JavaScript
Wybierz "Java Script", po czym ustaw pozycję "Dozwolone" (zalecane) na włączone (ikona przełącznika powinna świecić się na kolor niebieski)
- obsługa wyskakujących okienek
Wybierz "Pop-upy i przekierowania" i włącz opcję "Zezwalaj" (ikona przełącznika powinna świecić się na kolor niebieski)
- obsługa technologii Flash
Wybierz "Flash" i włącz opcję "Zezwól" witrynom na korzystanie z wtyczki Flash (ikona przełącznika powinna świecić się na kolor niebieski)
Przeglądarka Google Chrome:
W górnym prawym rogu przeglądarki, kliknij ikonę "Dostosowywanie i kontrolowanie Google Chrom". Z menu, które się pojawi, wybierz "Ustawienia". Następnie, w menu po prawej stronie wybierz "Prywatność i bezpieczeństwo" pozycję "Ustawienia witryny".
- obsługa JavaScript
Wybierz "Java Script", po czym ustaw pozycję "Dozwolone" (zalecane) na włączone (ikona przełącznika powinna świecić się na kolor niebieski)
- obsługa wyskakujących okienek (tzw. pop up)
Wybierz "Pop-upy i przekierowania", po czym ustaw pozycję "Dopuszczone" na włączone (ikona przełącznika powinna świecić się na kolor niebieski)
- obsługa technologii Flash
Wybierz pozycję "Flesh", po wyłącz opcję "Zablokuj uruchamianie Flasha na stronach", jeśli jest włączona.
Przeglądarka Microsoft Edge:
W górnym prawym rogu przeglądarki, kliknij ikonę "…". Z menu, które się pojawi, wybierz "Ustawienia".
- obsługa technologii Flash
W menu, które pojawi się dodatkowo po prawej stronie wybierz pozycję "Zaawansowane" i w sekcji "Ustawienia witryn" włącz opcję "Użyj programu Adobe Flash Player", jeśli jest wyłączona
- obsługa wyskakujących okienek
W menu, które pojawi się dodatkowo po prawej stronie wybierz pozycję "Prywatność i zabezpieczenia" i w sekcji "Zabezpieczenia" wyłącz opcję "Blokuj wyskakujące okienka", jeśli jest włączona.