Przegląd sekcji
-
Szkolenie jest podstawowym, krótkim kursem aktualizującym w obszarze regulowanym Rozporządzeniem Ministra Finansów. Zostało przygotowane przez doświadczonego eksperta rynkowego. Koncentruje się na nowych zasadach organizacji i funkcjonowania rynku instrumentów finansowych pod rządami MiFID II, w tym nowych zasadach stosowania tzw. zachęt w oferowaniu produktów finansowych. Szkolenie prezentuje praktyczne treści, ważne w pracy autoryzowanych pracowników udzielających informacji o produktach finansowych. Szkolenie wykorzystuje rekomendacje zawarte w opublikowanych stanowiskach KNF. Kurs opracowany jest w przyjaznej, atrakcyjnej formie. Stosuje różnorodne formy prezentowania treści, w tym proste ćwiczenia, nowoczesną grafikę i animację, angażując aktywnie uczestników w proces zdobywania wiedzy. Kurs zawiera test, potwierdzający przyswojenie praktycznej wiedzy udostępnionej w szkoleniu.
Kurs dostępny przez: 3 miesiące
Wymiar kursu: 1 godzina -
Wszystkim pracownikom firm inwestycyjnych, udzielającym informacji o produktach finansowych oraz usługach powiązanych, zgodnie z definicją MiFID II. Zapraszamy pracowników banków (detal, bankowość osobista/affluent, bankowość prywatna i wealth) , firm ubezpieczeniowych, emerytalnych, inwestycyjnych, pośrednictwa finansowego i doradztwa finansowego.
-
- Opisać, jakie najważniejsze zmiany w organizacji i funkcjonowaniu rynków instrumentów finansowych wprowadziła polska implementacja systemu MiFID II
- Opisać najważniejsze kryteria, jakie powinny spełniać świadczenia pieniężne i niepieniężne, aby można było uznać je za zachętę dozwoloną
- Zdefiniować, jakiego typu świadczenia stanowią zachętę dozwoloną a jakie – niedozwoloną., zgodnie ze stanowiskiem Komisji Nadzoru Finansowego z grudnia 2018 r.
-
Lekcja 1. Zmiany w MiFID II po 21 października 2018 r. (polska implementacja MiFID II)
Temat 1. Geneza i założenia systemu MIFID II: dlaczego MiFID II?
Temat 2. Co się zmieniło po 21 października 2018 r.?: nowe zasady organizacji i funkcjonowania polskiego rynku instrumentów finansowychLekcja 2. Zachęty w systemie MiFID II – regulacje unijne i polskie oraz wytyczne KNF
Temat 1. Zachęty - kryteria dopuszczalności
Temat 2. Dozwolone i niedozwolone zachęty wg KNFKurs kończy się testem wiedzy
Na zakończenie kursu otrzymasz zaświadczenie. Warunkiem uzyskania zaświadczenia jest zaliczenie testu wiedzy
-
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z 28 maja 2018 r. wdrażającym wymagania kwalifikacyjne MiFID II, firmy inwestycyjne są zobowiązane do stałego utrzymywania odpowiedniego poziomu wiedzy i kompetencji autoryzowanych pracowników, w tym do regularnego udziału w doskonaleniu zawodowym i szkoleniach (Art. 45-48). Dla realizacji tego celu WIB udostępnia szkolenia e-learningowe.
Kurs wprowadza w najważniejsze zasady bezpiecznego świadczenia usługi doradztwa inwestycyjnego, bez ryzyka nieuprawnionego doradztwa inwestycyjnego. Został opracowany przez doświadczonego praktyka rynkowego. Uczestnictwo w tym kursie będzie równie ważne dla pracowników uczestniczących w procesie świadczenia usługi doradztwa inwestycyjnego, jak i tych, którzy świadczą usługę informowania o produktach finansowych. Praktyczne treści wprowadzane są poprzez prezentacje case’ów rynkowych, z uwzględnieniem ważnych stanowisk i interpretacji opublikowanych przez KNF oraz rekomendacji nadzorców europejskich. Kurs opracowany jest w przyjaznej, atrakcyjnej formie. Wykorzystuje różnorodne formy prezentowania treści, w tym ćwiczenia, nowoczesną grafikę i animację, angażując aktywnie uczestników w proces zdobywania wiedzy. Kurs zawiera test, potwierdzający przyswojenie praktycznej wiedzy udostępnionej w szkoleniu.
Kurs dostępny przez: 3 miesiące
Wymiar kursu: 1 godzina -
Wszystkim pracownikom udzielającym informacji o produktach inwestycyjnych oraz usługach powiązanych, zgodnie z definicją MiFID II. Zapraszamy pracowników banków (detal, bankowość osobista/affluent, bankowość prywatna i wealth), firm ubezpieczeniowych, emerytalnych, inwestycyjnych, pośrednictwa finansowego i doradztwa finansowego oraz pracownikom świadczącym usługę doradztwa inwestycyjnego.
-
- Zdefiniować usługę doradztwa inwestycyjnego, w tym doradztwa niezależnego
- Wykorzystać stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie świadczenia usługi doradztwa inwestycyjnego w codziennej pracy dla prawidłowego świadczeniu usługi doradztwa inwestycyjnego
- Opisać, jakie zachowania i jakie stany faktyczne mogą zostać uznane za świadczenie doradztwa inwestycyjnego
- Wskazać na cechy doradztwa inwestycyjnego oraz zauważyć podobieństwa w podejściu do doradztwa inwestycyjnego przez brytyjskiego regulatora (FCA) i KNF
-
Lekcja 1. Wprowadzenie do doradztwa inwestycyjnego
Temat 1. Doradztwo inwestycyjne – kluczowe cechy i kryteria klasyfikacji
Temat 2. Doradztwo niezależne
Temat 3. Doradztwo inwestycyjne w dokumentach Komisji Nadzoru Finansowego
Temat 4. Test doradztwa inwestycyjnego według ESMA
Lekcja 2. Doradztwo inwestycyjne – przykłady praktyk rynkowych i kar, nałożonych za nieuprawnione doradztwo
Temat 1. Case study z praktyki polskiej
Temat 2. Doradztwo inwestycyjne w dokumentach Financial Conduct Authority (FCA): wnioski dla rynku polskiego
Temat 3. Kary nałożone przez Komisję Nadzoru Finansowego za nieuprawnione doradztwo inwestycyjne– wybrane przykłady
Kurs kończy się testem wiedzy
Na zakończenie kursu otrzymasz zaświadczenie. Warunkiem uzyskania zaświadczenia jest zaliczenie testu wiedzy
-
Aby skorzystać z naszych kursów elearningowych, należy:
- Posiadać dostęp do Internetu
- Mieć zainstalowaną jedną z przeglądarek Internetowych (polecamy przeglądarki Opera oraz Google Chrome, Microsoft Edge)
- Mieć włączone głośniki lub słuchawki
W przeglądarce należy mieć włączoną obsługę JavaScript oraz Flash (włączone domyślnie) oraz wyrazić zgodę na otwieranie wyskakujących okienek.
Jeśli kurs nie działa na Twoim komputerze, sprawdź proszę następujące opcje:
Przeglądarka Opera:
Naciśnij lewy klawisz ALT na klawiaturze. Pojawi się Menu w górnym lewym rogu. Wybierz pozycję Ustawienia>Zaawansowane. Następnie wybierz po prawej stronie w zakładce "Prywatność i bezpieczeństwo" pozycję "Ustawienia witryny"
- obsługa JavaScript
Wybierz "Java Script", po czym ustaw pozycję "Dozwolone" (zalecane) na włączone (ikona przełącznika powinna świecić się na kolor niebieski)
- obsługa wyskakujących okienek
Wybierz "Pop-upy i przekierowania" i włącz opcję "Zezwalaj" (ikona przełącznika powinna świecić się na kolor niebieski)
- obsługa technologii Flash
Wybierz "Flash" i włącz opcję "Zezwól" witrynom na korzystanie z wtyczki Flash (ikona przełącznika powinna świecić się na kolor niebieski)
Przeglądarka Google Chrome:
W górnym prawym rogu przeglądarki, kliknij ikonę "Dostosowywanie i kontrolowanie Google Chrom". Z menu, które się pojawi, wybierz "Ustawienia". Następnie, w menu po prawej stronie wybierz "Prywatność i bezpieczeństwo" pozycję "Ustawienia witryny".
- obsługa JavaScript
Wybierz "Java Script", po czym ustaw pozycję "Dozwolone" (zalecane) na włączone (ikona przełącznika powinna świecić się na kolor niebieski)
- obsługa wyskakujących okienek (tzw. pop up)
Wybierz "Pop-upy i przekierowania", po czym ustaw pozycję "Dopuszczone" na włączone (ikona przełącznika powinna świecić się na kolor niebieski)
- obsługa technologii Flash
Wybierz pozycję "Flesh", po wyłącz opcję "Zablokuj uruchamianie Flasha na stronach", jeśli jest włączona.
Przeglądarka Microsoft Edge:
W górnym prawym rogu przeglądarki, kliknij ikonę "…". Z menu, które się pojawi, wybierz "Ustawienia".
- obsługa technologii Flash
W menu, które pojawi się dodatkowo po prawej stronie wybierz pozycję "Zaawansowane" i w sekcji "Ustawienia witryn" włącz opcję "Użyj programu Adobe Flash Player", jeśli jest wyłączona
- obsługa wyskakujących okienek
W menu, które pojawi się dodatkowo po prawej stronie wybierz pozycję "Prywatność i zabezpieczenia" i w sekcji "Zabezpieczenia" wyłącz opcję "Blokuj wyskakujące okienka", jeśli jest włączona.